Aktualności

Informacja o Zeszycie nr 7 na www.region.info.pl

Właśnie ukazał się najnowszy numer ?Zeszyty Społeczno-Historyczne Gminy Kozy?. Koziańscy regionaliści po raz siódmy prezentują swoją pracę.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia ukazał się siódmy numer koziańskich zeszytów, bo tak popularnie nazywany jest rocznik wydawany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz. Zapoczątkowana siedem lat temu inicjatywa wydawnicza weszła na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych gminy Kozy. To na łamach ?Zeszytów?? wieloletnia, żmudna praca koziańskich historyków-amatorów (także współpracujących z nimi naukowców) ogląda światło dzienne. Wydawnictwo to pozwala mieszkańcom Kóz poszerzać wiedzę o historii i kulturze swojej miejscowości oraz budować poczucie tożsamości lokalnej. Z zazdrością i podziwem wypowiadają się o nim regionaliści sąsiednich gmin a także przedstawiciele środowisk naukowych. Dr Jerzy Polak ? Prezes Honorowy Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, mówiąc o konieczności wydawania rocznika historycznego przez bielskie stowarzyszenie, podkreśla: ?Mniejsze miasta i miejscowości, jak choćby Żywiec i Kozy wydają takie pisma?. Rokrocznie nakład 400 egzemplarzy rozchodzi się w ciągu kilku miesięcy, po czym pojawiają się pytania o następny numer. Mimo sporego opóźnienia ?Zeszyt... nr 7? udało się sfinalizować.

Przyjrzyjmy się pokrótce zawartości rocznika. Grzegorz Hałat przenosi nas w niezwykle barwną i spektakularną historię powstania tablicy poległych w wojnie 1914-1921, opowiada także wielowątkową historię ucieczki Żydówki Mali Zimetbaum i Edwarda Galińskiego z obozu Auschwitz, w której pomagali kozianie. Władysław Skoczylas przedstawia sylwetki kozian służących w lotnictwie Wielkiej Brytanii (RAF-ie) w czasie II wojny światowej, opisuje historię harcerstwa w Kozach oraz podsumowuje życie codzienne mieszkańców Kóz w wieku XX. Maria Skoczylas wspomina życie swojego ojca ? Wincentego Tomalika, żołnierza Legionów Józefa Piłsudskiego i Armii Krajowej. Bartosz Morawski przybliża czytelnikom sylwetkę organisty Stanisława Brasia. Kazimierz Konsek ? konserwator zabytków, dokonuje analizy historycznej kolekcji mebli ze zbiorów Izby Historycznej w Kozach. Ponadto w dalszej części rocznika: kalendarium wydarzeń towarzyszących promocji platana w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2013; opowiadanie, którego bohaterem jest koziański platan; jubileusze ? Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego i Szkoły Podstawowej im. St. Staszica; kalendarium roku 2012.

 

 http://www.region.info.pl/2012/artykul,0,4157,wydali-kolejny-numer-zeszytow-historycznych.html


 

Szablon TMHiZK by Daniel Malarz & a4joomla